CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ!!!

Okres Wielkanocny to 50 dni radości.
Trwa on od Niedzieli Zmartwychwstania do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

 

Ten czas obchodzi się z wielką radością jako jeden dzień świąteczny, jako “wielką niedzielę”. Osiem pierwszych dni Okresu wielkanocnego stanowi Oktawę Wielkanocy. Obchodzi się je jako uroczystości, mają więc one charakter bardzo uroczysty. Wynika to z faktu, że prawda o Zmartwychwstaniu – największa i najradośniejsza powinna stać się osobistym przeżyciem każdego chrześcijanina. W tym przeżyciu pomocna ma być liturgia, zwłaszcza niedzieli, z których każda jest powtórzeniem Wielkanocy (stąd nazwy II, III itd. Niedziela Wielkanocy). Ostatnim dniem oktawy wielkanocnej jest II Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego.

Zewnętrznymi oznakami przeżywanego okresu wielkanocnego są: krzyż z czerwoną stułą, paschał i figura Zmartwychwstałego, umieszczone przy ołtarzu. Symbole zmartwychwstania pozostają przy ołtarzu do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Od II wieku datuje się zwyczaj obchodzenia przez chrześcijan pamiątki Zmartwychwstania Pańskiego jako osobnego święta. Od IV wieku Kościół obchodzi Wielkanoc przez osiem kolejnych dni, tworzących oktawę uroczystości Zmartwychwstania. Kończy się ona w drugą niedzielę wielkanocną, czyli w niedzielę Miłosierdzia Bożego. Dni oktawy mają najwyższą rangę uroczystości Pańskich.

Czterdziestego dnia po Zmartwychwstaniu Pańskim, zawsze w czwartek, obchodzi się uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W Polsce od 2003 r. jest ona przeniesiona na następującą po tym czwartku niedzielę – a więc na VII Niedzielę Wielkanocną.
Dni powszednie po tej uroczystości aż do następnej soboty włącznie stanowią czas przygotowania i oczekiwania na Zesłanie Ducha Świętego – Pięćdziesiątnicę. Ta uroczystość kończy Okres Wielkanocny.

W ciągu tych 50 dni radości przypada wiele ważnych świąt i uroczystości:
II Niedziela Wielkanocna – Święto Miłosierdzia Bożego
23 kwietnia – św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski
IV Niedziela Wielkanocna – Jezusa Chrystusa – Dobrego Pasterza
25 kwietnia – św. Marka, Ewangelisty
29 kwietnia – św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy
3 maja – Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
6 maja – św. Apostołów Filipa i Jakuba
8 maja – św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski
14 maja – św. Macieja, Apostoła
VII Niedziela Wielkanocna – Wniebowstąpienie Pana Jezusa
VIII Niedziela Wielkanocna – Zesłanie Ducha Świętego