Wspomnienie liturgiczne św. Stanisława Kostki

18 września przypada wspomnienie liturgiczne św. Stanisława Kostki. Urodził się 28 grudnia 1550 r. w Rostkowie, zmarł 15 sierpnia 1568 w Rzymie. Został beatyfikowany w 1602 przez papieża Pawła V i kanonizowany przez Benedykta XIV 31 grudnia 1726, chociaż dekret kanonizacyjny wydał wcześniej już Klemens XI w 1714 roku. 8 stycznia 1674 papież Klemens X ogłosił go szczególnym patronem Polski i Litwy. W XVIII wieku był najbardziej znanym i czczonym na świecie polskim świętym. Patronuje ministrantom, polskim dzieciom i młodzieży. W dziejach historii Polski nie było dotąd nikogo, kto byłby tak popularny jak on. Spośród polskich świętych sławą mogą jedynie porównywać się z nim św. Jan Paweł II i św. Faustyna Kowalska. Mimo że od jego śmierci upłynęły ponad cztery wieki, wciąż fascynuje kolejne pokolenia.

 

Zapraszam do artykułu w tygodniku Niedziela.