„O formach myśli i czynów ludzi decyduje nie tylko wychowanie ale przede wszystkim zdrowa tkanka mózgowa, która jest ekologicznie uwarunkowana…” – lekarz – prof. Julian Aleksandrowicz

katolicka

kolonia

zdrowotna

w uzdrowisku Szczawnica Zdrój

28 czerwca – 9 lipca 2020 r.

„O formach myśli i czynów ludzi decyduje nie tylko wychowanie ale przede wszystkim zdrowa tkanka mózgowa, która jest ekologicznie uwarunkowana…” – lekarz – prof. Julian Aleksandrowicz

katolicka

kolonia

zdrowotna

w uzdrowisku Szczawnica Zdrój

28 czerwca – 9 lipca 2020 r.

Uzdrowisko położone jest w jednym z najpiękniejszych zakątkaów Polski. Usytuowanie w dolinie Grajcarka (promenada nad rzeką to najdłuższy deptak w Polsce!), prawobrzeżnego dopływu Dunajca pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim tworzy znakomity mikroklimat sprzyjający poprawie zdrowia i kondycji górnych dróg oddechowych. Na terenie kurortu znajdują się źródła dwunastu kwaśnych wód – szczaw. Pierwsze wzmianki o ich walorach pochodzą aż z XV wieku. Po dziś dzień z ich leczniczych właściwości korzystają kuracjusze. Pijalnia Wód Mineralnych….

W zdrowym ciele – zdrowy duch!

Poprzez aktywny wypoczynek w górach, zdrowe nawyki żywieniowe, oazową  formę    organizowania czasu oraz dbałość o duchowy rozwój.

„Mózg jest częścią ciała. Podobnie jak komórki wszystkich innych organów, tak samo komórki mózgu bezustannie odnawiają swoje elementy. Nasze jutrzejsze komórki zbudowane będą więc z tego, co zjemy dzisiaj …, aby lepiej to sobie wyobrazić, można by porównać mózg do wysoko wyspecjalizowanego silnika, któremu zamiast na najwyższej jakości benzynie, każemy pracować na bardzo marnym oleju napędowym…” – lekarz, neurolog dr David Servan-Schreiber.

prowadzący

MAŁGORZATA RADWAN – żywienie (pokarm dla ciała) – Certyfikat Collegium Medicum Uniwersytet Jagieloński w Krakowie, „Zasady żywienia w cukrzycy, otyłości i innych chorobach metabolicznych”, Dieta Pro komputerowy program żywieniowy – licencja nr 1571E/05 UJ Kraków.

ZBIGNIEW KUŚNIERZ – pogadanki i wędrówki górskie, podyplomowe studia: „Żywienie w zdrowiu i chorobie”, Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego Uniwersytet Jagielloński.

JANUSZ WYRWALSKI – lek. med. pediatra, pulmonolog, konsultacje

24h/dobę, dobrą atmosferę i aktywne prowadzenie kolonii  zapewniają WYCHOWAWCY  

program pobytu
 • spacery z kijkami ścieżkami Górnego i Dolnego Parku Zdrojowego, wycieczka – Muzeum Przyrody Pienińskiego PN, Muzeum Pienińskie im. Józefa Szalaya w Szlachtowej;
 • wędrówki szlakami – zdobywamy punkty do Górskiej Odznaki Turystycznej powędrujemy m.in.; do schronisk górskich m.in.: pod Bereśnikiem, Orlica nad przełomem Dunajca, Trzy Korony, na Palenicy, pod Durbaszką, na Prehybie. Schroniska górskie są takimi otwartymi Domami dla wędrujących po szlakach, przystanią dającą strawę dla ciała i ducha, Wędrówkę górską rozpoczniemy od wejścia na Bryjarkę i Bereśnik, będzie to pierwsza próba wydolnościowa.
  A jakie szczyty planujemy zdobyć ? Pamiętamy przy tym o warunkach pogodowych ! (Bereśnik – 843 m.n.p.m., Jarmuta – 794 m.n.p.m. – geologiczny czakram wulkaniczny, Palenica -719 m.n.p.m., Szafranówka – 742 m.n.p.m., Durbaszka – 942 m.n.p.m., Sokolica – 747 m.n.p.m., Trzy Korony – Okrąglica 982 m.n.p.m., Prehyba – 1175 m.n.p.m.
 • całodzienna wycieczka na PRZEŁOM DUNAJCA, który jest wyjątkową osobliwością przyrodniczą, uznaną za jednym z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie. Pojedziemy autokarem do miejscowości Sromowce Niżne, stąd rozpoczniemy spływ tratwami Dunajcem do Szczawnicy, ale przedtem zrobimy sobie jeszcze wycieczkę do ruin Zamku Czorsztyn, a dalej przeprawimy się  statkiem przez Zalew Czorsztyński do Zamku Niedzica;
 • wycieczka do Starego Sącza, zwiedzimy zespół klasztorny sióstr Klarysek, Ołtarz Papieski, Muzeum Regionalne, spacer po rynku. Pokłonimy się św. Kindze, pospacerujemy po Starym Mieście. Wracając odwiedzimy Centrum Oazowe Ruchu Światło i Życie w Krościenku na Kopiej Górce.
 • WĄWÓZ HOMOLE – perełka przyrodnicza, w wąwozie nagrywano sceny do filmu: ,,Ogniem i mieczem” wg powieści Henryka Sienkiewicza;
 • wyjazd po „zdrowie” na gorące źródła w Szaflarach – Gorący Potok;
 • ogniska, wspólne biesiadowanie, dyskoteki, integracja.

 

Dlaczego wędrówki górskie określa się w nauce jako najlepszą aktywność fizyczną dla naszego mózgu?

„Kiedy wspinamy się na wysokościach we krwi zwiększa się zawartość dwutlenku węgla, a to wywołuje odruchowe rozszerzenie naczyń w mózgu, hemoglobina zaczyna lepiej oddawać tlen komórką nerwowym. Odżywianie mózgu gwałtownie polepsza się – może on odtworzyć uszkodzone struktury i utworzyć nowe” – lekarz – dr G. Małachow.

WYŻYWIENIE
 • śniadania – bufet szwedzki; zawsze zaczynać będziemy od wypicia świeżego soku z jabłka i marchwi, sałatki owocowe i jarzynowe, musli orkiszowe, kaszka orkiszowa na ciepło z powidłami, pasztety orzechowe i warzywne, wiejski twaróg i jajka, pasty z nasion dyni i słonecznika, pasty z makreli, sałatki śledziowe a do tego pieczywo pełnoziarniste na zakwasie. Dlaczego taki wybór ? Po prostu jesteśmy na warsztatach zdrowia. Podczas wspólnego posiłku uczymy się nie tylko jeść w spokoju i przyjaznej atmosferze ale uczymy się właściwego doboru i kolejności spożywania pokarmu, właśnie dla mózgu. Uwaga! Codziennie przygotowujemy samodzielnie prowiant na drugie śniadanie.
 • obiady – pełnowartościowe, z barem sałatkowo-surówkowym (przed obiadem wypijmy kompot ze świeżych owoców)
 • kolacje – bufet szwedzki

Na pamiątkę pobytu otrzymamy Dyplom uczestnictwa w Warsztatach Zdrowia oraz drobne upominki.

UWAGA! Na warsztatach zdrowia robimy sobie odpoczynek fizjologiczny od tradycyjnych słodyczy i cukru. Słodycze zastępujemy własnymi wypiekami ekologicznymi (keks, szarlotka, torciki owocowe), a cukier zastępujemy miodem. Napoje gazowane zastępujemy świeżymi sokami owocowymi i warzywnymi oraz wodą mineralną.

koszt i zapisy

KOSZT ŁĄCZNY wynosi 1200 zł

(przejazd PKP i autobusem, wyżywienie, wycieczki, upominki, wstępy na termy, rejs statkiem, spływ Dunajcem, przewodnik, dojazdy do szlaków górskich oraz wstępy do muzeum, Parku Narodowego oraz zamki: Czorsztyn, Niedzica oraz Czerwony Klasztorek w Słowacji).

ZAPISY: szczawnica2020@gmail.com